3 spalvų šakniagumbių salotos. Tinka keto

3 spalvų šakniagumbių salotos. Tinka keto

Morkų šakniagumbiai gali būti  baltos, geltonos, oranžinės, raudonos, violetinės arba labai tamsiai violetinės. Viena pagrindinių morkų spalvų įvairovės priežasčių yra skirtingi karotinoidų ir antocianinų kiekiai jose. Įvairių rūšių karotenoidai (alfa karotinas, beta karotinas, liuteinas ir likopenas) suteikia daržovėms, uogoms, vaisiams oranžinę, geltoną arba raudoną spalvą, o antocianinai morkoms ir kitoms daržovėms suteikia violetinę spalvą. Visų šių pigmentų nauda sveikatai buvo ištirta, nustatyta, kad jie gali apsaugoti nuo tam tikrų vėžinių susirgimų ir širdies bei kraujagyslių ligų.

 Pirmosios morkos buvo išvestos XV–XVI amžiuje Centrinėje Europos dalyje. Jos pradėtos auginti geltonos ir violetinės spalvos, bet šiandien populiariausios liko oranžinės morkos. Pamažu vėl sodininkai ir daržininkai pradeda auginti įvairesnių spalvų šakniavaisius, nes tai ne tik estetiška, bet ir skirtinga daržovių nauda.

Morkos yra polivitamininiai augalai. Jų šakniavaisiuose gausu karoteno, kuris virsta vitaminu A, jis labai svarbus augančiam ir sveikstančiam organizmui. Šis provitaminas ypač reikalingas regėjimui, odai, augimui, gleivinių sistemai. Geltonos splavos morkose gali būti nuo 1 iki 5 ppm liuteino, kuris turi reikšmės akių sveikatai ir apsaugai.  Skirtingų spalvų morkose dominuojantis makroelementas yra kalis. Šviežiose morkose jo kiekis svyruoja nuo 443 iki 758 mg/ 100g. Morkose esantys karotenoidai, polifenoliai ir vitaminai veikia kaip antioksidantai, antikancerogenai, stiprina imuninę sistemą. Taip pat, mažina cholesterolio kiekį, riziką susirgti širdies bei kraujagyslių ligomis.

 

Trijų spalvų šakninės salotos -2 porcijos

250 g oranžinių morkų

250 g violetinių morkų

200 g baltojo ridiko (Daikono)

Saujelė petražolių -15 g

Avių pieno brandinto sūrio – apie 80 g

Padažui: ½ svogūno (60g) , 1 v.š. carob syrup, 20 g apelsinų sulčių, 1 v.š sezamų pastos arba riešutų sviesto be cukraus, 3 v.š. citrinos sulčių, 4 v.š. alyvuogių aliejaus, ½ a.š. druskos, žiupsnis pipirų.

Gaminimo eiga:


Daržoves smulkiai sutarkuoti ir sumaišyti didesniame dubenyje.

Svogūną supjaustyti kuo smulkesniais kubeliais, suberti į atskirą dubenėlį. Supilti visus padažo ingredientus ir gerai sumaišyti. Dar galima padažą pagardinti druska, pipirais.

Pašlakstyti salotas padažu ir apiberti kapotomis petražolėmis.

Patiekiant, salotas gardinti tarkuotu ar plonomis juostelėmis supjaustyti brandintu avių ar ožkų sūriu.

Pastaba: Jei neturite karob syrup-kerobos sirupu, jį galima keisti balzaminiu actu.

Maistinės vertės kiekis porcijai gali skirtis, priklausomai nuo tikslių ingredientų kiekių ir padažo sudėties. Taigi, apytiksliai yra:

  • Kalorijų: Apie 120-160 kcal
  • Baltymų: Apie 6-8 g
  • Angliavandenių: Apie 20-30 g
  • Riebalų: Apie 13-18 g
  • Skaidulinių medžiagų: 4-6 g (bendrame angliavandenių kiekyje)

Jūsų dietistė  Rita Šilenskienė